Jan Jurgen Huizing, directeur bedrijfsvoering CBR, tijdens de hoorzitting in de Tweede Kamer.

Directeur CBR: vanaf najaar zijn doorlooptijden weer normaal

Jan Jurgen Huizing, sinds 1 januari directeur bedrijfsvoering bij het CBR, heeft er alle vertrouwen in dat de wachttijden bij de medische beoordelingen dit najaar weer normaal zijn. “Wij zullen dit oplossen”, belooft Huizing, tijdens de hoorzitting donderdagochtend in de Tweede Kamer. Ook maakt hij bekend dat 75-plussers het medisch traject vanaf 1 maart digitaal kunnen afleggen, net als de beroepschauffeurs. “Dat versnelt het proces aanzienlijk”.

Tijdens de hoorzitting werden de procedures rond de medische keuring besproken aan de hand van de ervaring van betrokkenen. Zij werden ondervraagd door Tweede Kamerleden Cem Laçin (SP), Roy van Aalst (PVV), Maurits von Martels (CDA), Rutger Schonis (D66) en Corrie van Brenk (50PLUS). De hoorzitting komt een dag nadat bekend werd dat het CBR onder verscherpt toezicht staat van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat.

Werk uitbesteden

CBR-directeur Huizing noemt de situatie bij het CBR schrijnend. “Als ik al deze verhalen hoor, raakt mij dat. Ik vind dit afschuwelijk, het moet echt beter.” Toch is hij ervan overtuigd dat de doorlooptijden dit najaar weer zijn teruggedrongen tot de afgesproken termijn van maximaal vier maanden. Huizing geeft aan dat het lastig is om voldoende keuringsartsen te vinden. Daarom gaat het CBR een samenwerking aan met externe artsenorganisaties om het medisch werk tijdelijk uit te besteden. 

Vanaf 1 maart kunnen ook 75-plussers gebruikmaken van ZorgDomein, een systeem waarbij formulieren digitaal ingediend kunnen worden. ZorgDomein is al beschikbaar voor beroepschauffeurs. Hiermee is er volgens Huizing minder kans op fouten, bijvoorbeeld omdat onvolledig ingevulde formulieren niet verstuurd kunnen worden. Ook kwijtgeraakte post hoort dan tot het verleden.

Formulieren verdwenen

Huizing herkent de opmerkingen over ingediende formulieren die kwijt zijn geraakt bij het CBR. Volgens de directeur waren vanaf november achterstanden bij het verwerken van de opgestuurde gezondheidsverklaringen. “Als iemand een verklaring opstuurde, was deze soms pas na zeven weken verwerkt en zichtbaar in ons systeem. Omdat medewerkers van de klantenservice de formulieren niet in het systeem zagen staan, adviseerden ze de klant om opnieuw de gezondheidsverklaring in te dienen.” Die achterstanden zijn volgens Huizing weggewerkt. “De gezondheidsverklaring is nu binnen een week zichtbaar.”

Het CBR heeft ook een animatie gemaakt met informatie over de lange doorlooptijden.

Hoge kosten

Bij de hoorzitting kwamen personen aan het woord die zelf lang hebben moeten wachten op hun rijbewijs, zoals schrijfster en muzikant Aafke Romeijn, die in diverse media aandacht vestigde op dit probleem aan de hand van haar eigen ervaring en de verhalen die ze van anderen hoorde. Vervolgens kwamen drie keuringsartsen aan het woord; ten slotte schoven ook de CBR-directeur en de hoofdarts van het CBR aan.

Leo Bisschops, voorzitter van seniorenvereniging KBO Brabant, vertelde over de impact die de problemen hebben bij ouderen. Niet alleen het wachten op het rijbewijs kan tot problemen zorgen; ook de hoge kosten van de extra keuringen zijn volgens hem onacceptabel. “Het is heel jammer dat onze ouderen extra kosten moeten maken, soms in de honderden euro’s. Veel van onze leden moeten het doen met alleen een AOW. Waar moeten deze mensen die extra kosten van betalen? Schandalig dat de gevolgen van een falend overheidsapparaat worden afgewenteld op ouderen.”

Malafide keuringsartsen

Uit de verhalen van de keuringsartsen kwam met name de grote verschillen in werkwijze en prijzen naar voren. Keuringsarts Toine Korthout zegt dat zijn keuringen een uur tot twee uur duren; terwijl artsen Eddy Windgassen en Robert Sadiek het bij maximaal vijftien minuten houden. Wel zijn ze het erover eens dat het papierwerk is toegenomen en dat dit tot extra fouten en vertragingen kan leiden. “Voorheen vulden we één A4-tje in, nu is het een hele papierstroom. De noodzaak ontgaat mij”, aldus Windgassen.

De maximumprijzen zijn vastgesteld door de Nederlandse Zorgautoriteit. Momenteel ligt het tarief op maximaal 105 euro voor een half uur. Toch zijn er ook keuringsartsen die stunten met prijzen en zwart werken, vertelt Robert Sadiek: “Het gaat meestal om gepensioneerde artsen die nog BIG-geregistreerd zijn. Zij adverteren met een prepaid-nummer in lokale kranten. Cliënten kunnen alleen met cash betalen. Diezelfde cliënten komen uiteindelijk bij mij terecht omdat die keuring niet in orde is. Ze moeten opnieuw gekeurd worden, maar hun eerste arts is dan niet meer te bereiken.” Ook vertelt hij dat artsen zelfs tegen betaling de patiënten gezond verklaren.

Toezicht ontbreekt

Om keuringsarts te worden, hoeven artsen alleen maar BIG-geregistreerd te zijn. Alleen aan artsen die beroepschauffeurs keuren, worden meer eisen gesteld. Toezicht op keuringsartsen ontbreekt, vertelt Ruud Bredewoud, hoofdarts bij het CBR.

Hoewel veel rijschoolhouders bekend zijn met deze verhalen, reageerden Tweede Kamerleden geschokt. SP’er Cem Laçin: “Ik schrik hier enorm van. Hoe kunnen we meer toezicht op de keuringsartsen regelen?” Volgens Bredewoud zijn de eisen voor keuringsartsen wettelijk vastgelegd en is het aan de politiek om hier verandering in te brengen.

Lees ook: 

Auteur: Nadine Kieboom

Nadine Kieboom is de vaste journalist van RijschoolPro.nl

Reageer ook

Nog maximaal tekens

Log in via een van de volgende social media partners om je reactie achter te laten.

Directeur CBR: vanaf najaar zijn doorlooptijden weer normaal | RijschoolPro
Jan Jurgen Huizing, directeur bedrijfsvoering CBR, tijdens de hoorzitting in de Tweede Kamer.

Directeur CBR: vanaf najaar zijn doorlooptijden weer normaal

Jan Jurgen Huizing, sinds 1 januari directeur bedrijfsvoering bij het CBR, heeft er alle vertrouwen in dat de wachttijden bij de medische beoordelingen dit najaar weer normaal zijn. “Wij zullen dit oplossen”, belooft Huizing, tijdens de hoorzitting donderdagochtend in de Tweede Kamer. Ook maakt hij bekend dat 75-plussers het medisch traject vanaf 1 maart digitaal kunnen afleggen, net als de beroepschauffeurs. “Dat versnelt het proces aanzienlijk”.

Tijdens de hoorzitting werden de procedures rond de medische keuring besproken aan de hand van de ervaring van betrokkenen. Zij werden ondervraagd door Tweede Kamerleden Cem Laçin (SP), Roy van Aalst (PVV), Maurits von Martels (CDA), Rutger Schonis (D66) en Corrie van Brenk (50PLUS). De hoorzitting komt een dag nadat bekend werd dat het CBR onder verscherpt toezicht staat van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat.

Werk uitbesteden

CBR-directeur Huizing noemt de situatie bij het CBR schrijnend. “Als ik al deze verhalen hoor, raakt mij dat. Ik vind dit afschuwelijk, het moet echt beter.” Toch is hij ervan overtuigd dat de doorlooptijden dit najaar weer zijn teruggedrongen tot de afgesproken termijn van maximaal vier maanden. Huizing geeft aan dat het lastig is om voldoende keuringsartsen te vinden. Daarom gaat het CBR een samenwerking aan met externe artsenorganisaties om het medisch werk tijdelijk uit te besteden. 

Vanaf 1 maart kunnen ook 75-plussers gebruikmaken van ZorgDomein, een systeem waarbij formulieren digitaal ingediend kunnen worden. ZorgDomein is al beschikbaar voor beroepschauffeurs. Hiermee is er volgens Huizing minder kans op fouten, bijvoorbeeld omdat onvolledig ingevulde formulieren niet verstuurd kunnen worden. Ook kwijtgeraakte post hoort dan tot het verleden.

Formulieren verdwenen

Huizing herkent de opmerkingen over ingediende formulieren die kwijt zijn geraakt bij het CBR. Volgens de directeur waren vanaf november achterstanden bij het verwerken van de opgestuurde gezondheidsverklaringen. “Als iemand een verklaring opstuurde, was deze soms pas na zeven weken verwerkt en zichtbaar in ons systeem. Omdat medewerkers van de klantenservice de formulieren niet in het systeem zagen staan, adviseerden ze de klant om opnieuw de gezondheidsverklaring in te dienen.” Die achterstanden zijn volgens Huizing weggewerkt. “De gezondheidsverklaring is nu binnen een week zichtbaar.”

Het CBR heeft ook een animatie gemaakt met informatie over de lange doorlooptijden.

Hoge kosten

Bij de hoorzitting kwamen personen aan het woord die zelf lang hebben moeten wachten op hun rijbewijs, zoals schrijfster en muzikant Aafke Romeijn, die in diverse media aandacht vestigde op dit probleem aan de hand van haar eigen ervaring en de verhalen die ze van anderen hoorde. Vervolgens kwamen drie keuringsartsen aan het woord; ten slotte schoven ook de CBR-directeur en de hoofdarts van het CBR aan.

Leo Bisschops, voorzitter van seniorenvereniging KBO Brabant, vertelde over de impact die de problemen hebben bij ouderen. Niet alleen het wachten op het rijbewijs kan tot problemen zorgen; ook de hoge kosten van de extra keuringen zijn volgens hem onacceptabel. “Het is heel jammer dat onze ouderen extra kosten moeten maken, soms in de honderden euro’s. Veel van onze leden moeten het doen met alleen een AOW. Waar moeten deze mensen die extra kosten van betalen? Schandalig dat de gevolgen van een falend overheidsapparaat worden afgewenteld op ouderen.”

Malafide keuringsartsen

Uit de verhalen van de keuringsartsen kwam met name de grote verschillen in werkwijze en prijzen naar voren. Keuringsarts Toine Korthout zegt dat zijn keuringen een uur tot twee uur duren; terwijl artsen Eddy Windgassen en Robert Sadiek het bij maximaal vijftien minuten houden. Wel zijn ze het erover eens dat het papierwerk is toegenomen en dat dit tot extra fouten en vertragingen kan leiden. “Voorheen vulden we één A4-tje in, nu is het een hele papierstroom. De noodzaak ontgaat mij”, aldus Windgassen.

De maximumprijzen zijn vastgesteld door de Nederlandse Zorgautoriteit. Momenteel ligt het tarief op maximaal 105 euro voor een half uur. Toch zijn er ook keuringsartsen die stunten met prijzen en zwart werken, vertelt Robert Sadiek: “Het gaat meestal om gepensioneerde artsen die nog BIG-geregistreerd zijn. Zij adverteren met een prepaid-nummer in lokale kranten. Cliënten kunnen alleen met cash betalen. Diezelfde cliënten komen uiteindelijk bij mij terecht omdat die keuring niet in orde is. Ze moeten opnieuw gekeurd worden, maar hun eerste arts is dan niet meer te bereiken.” Ook vertelt hij dat artsen zelfs tegen betaling de patiënten gezond verklaren.

Toezicht ontbreekt

Om keuringsarts te worden, hoeven artsen alleen maar BIG-geregistreerd te zijn. Alleen aan artsen die beroepschauffeurs keuren, worden meer eisen gesteld. Toezicht op keuringsartsen ontbreekt, vertelt Ruud Bredewoud, hoofdarts bij het CBR.

Hoewel veel rijschoolhouders bekend zijn met deze verhalen, reageerden Tweede Kamerleden geschokt. SP’er Cem Laçin: “Ik schrik hier enorm van. Hoe kunnen we meer toezicht op de keuringsartsen regelen?” Volgens Bredewoud zijn de eisen voor keuringsartsen wettelijk vastgelegd en is het aan de politiek om hier verandering in te brengen.

Lees ook: 

Auteur: Nadine Kieboom

Nadine Kieboom is de vaste journalist van RijschoolPro.nl

Reageer ook

Nog maximaal tekens

Log in via een van de volgende social media partners om je reactie achter te laten.