Smartphone. foto Pixabay/Pexels

Rijscholen zien appverbod voor instructeurs niet zitten

Dat rijinstructeurs straks niet meer mogen bellen en appen tijdens de rijles wordt niet enthousiast ontvangen door de rijschoolbranche. Uit een poll van RijschoolPro, waar 470 lezers op hebben gereageerd, bleek dat 64 procent een verbod op (handheld) telefoongebruik geen goed idee vindt. Die uitkomst leidt weer tot grote verbazing bij de voorstanders.

Rijinstructeurs mogen op dit moment hun telefoon gebruiken tijdens het lesgeven, op grond van een uitzonderingsbepaling in het RVV 1990. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat vindt dat rijinstructeurs die hun telefoon gebruiken tijdens het lesgeven, een verkeerd voorbeeld geven aan de beginnende bestuurder en wil daarom het handheld telefoongebruik door instructeurs verbieden en gaat hiervoor in overleg met de rijschoolbranche. Dit is een van de maatregelen uit het Landelijk Actieplan Verkeersveiligheid 2019-2021.

Een goede instructeur kan multitasken en weet bij welke leerling hij of zij meer moet opletten als bij de ander.

Op de vraag of het verbod een goed idee is, werd veel gereageerd door lezers van RijschoolPro. Met name de zzp’ers zien problemen in het verbod. Zij hebben geen kantoormedewerkers die vragen van leerlingen kunnen opvangen. “Gaat me een hoop nieuwe aanmeldingen kosten! Misschien de minister bij mij kantoor komen zitten”, reageert een rijschoolhouder. “Even serieus: ze slagen vanochtend voor de theorie scooter en willen direct een datum voor praktijk horen. Als ik vervolgens vertel dat ik ze vanavond even terug bel hebben ze ergens anders al een datum!”

“Als een telefoon niet mag, moet ik dan overstappen naar papieren instructiekaart?”, vraagt een ander. “Dat mag dan wel? Wat is dan het verschil qua afleiding? Een goede instructeur kan multitasken en weet bij welke leerling hij of zij meer moet opletten als bij de ander.”

Een leerling hoort alle aandacht van een instructeur te krijgen

Andere rijinstructeurs vinden een ‘appverbod’ niet meer dan logisch, blijkt uit de reacties. “Een rijinstructeur hoort niet met zijn telefoon bezig te zijn tijdens het rijden en een leerling rent echt niet gelijk naar een andere rijschool als jij zegt dat je in de avond terugbelt. Leerlingen begrijpen dat heel goed.”

Een instructeur schrijft dat hij negatief verrast is door de uitkomst van de poll. “Tuurlijk mag je hem gebruiken als je stilstaat (omdat je er geweldig lesmateriaal op kwijt kan). Maar tijdens het rijden kan dit echt niet. Wij moeten het goede voorbeeld geven!”

De brancheverenigingen FAM, VRB en Bovag staan achter het plan van het ministerie. “Een leerling hoort alle aandacht van een instructeur te krijgen”, zegt FAM-voorzitter Ruud Rutten. Branchevereniging VRB is partner van de MONO-campagne tegen het appen in het verkeer. Instructeurs moeten het goede voorbeeld geven aan hun leerlingen, stelt Irma Brauers: “Wij roepen onze leden op het bellen en appen achterwege te laten tijdens de rijles.”

Ook Bovag is partner van MONO. “Een instructeur hoort het goede voorbeeld te geven en daar past telefoongebruik dus niet bij”, zegt Bovag-woordvoerder Tom Huyskens. “Sowieso dient een instructeur zijn ogen en oren bij de leerling en op de weg te houden.” Ook Bovag roept leden op om het telefoongebruik te beperken tot noodgevallen. “Telefoontjes en berichten van klanten kunnen in de meeste gevallen ook op een later tijdstip worden afgehandeld. Zorg dan bijvoorbeeld ook voor een sympathieke tekst op je voicemail die begrip kweekt voor het feit dat je rijles aan het geven bent en dus niet de telefoon kan beantwoorden op dat moment.”

Wij moeten het goede voorbeeld geven

Ook Stichting Yannick is blij met het voorgenomen besluit van het ministerie. Op de Nationale Rijschooldag in september ging de stichting in gesprek met de branche over het telefoongebruik. De stichting is vernoemd naar de 21-jarige Yannick Frijns. Zij werd twee jaar geleden op haar fiets aangereden door een automobiliste die vermoedelijk was afgeleid door haar telefoon. Een dag later overleed Yannick aan haar verwondingen.

Stoppen met het telefoongebruik tijdens de rijles was een van de aanbevelingen van de stichting. “Hier geldt de oude stelregel; goed voorbeeld doet goed volgen”, vertelt Frank Frijns, vader van Yannick. “Tijdens de rijles is de rijinstructeur de autoriteit, niet alleen op gebied van verkeerskennis maar ook met betrekking tot rijgedrag. Het gebruik van de mobiele telefoon tijdens de verkeersdeelname is ‘not done’, en dat moet ook de boodschap zijn van de instructeur aan de leerling.”

Tijdens de workshop waren de deelnemers het hier unaniem over eens, vertelt Frijns. “Ook over het feit dat zij daarmee het enige juiste en verantwoorde verkeersgedrag uitdragen. Onze stichting is dan ook zeer verheugd dat de overheid met ondersteuning van de sector deze maatregel nu heeft afgekondigd. Elk verkeersslachtoffer is er een teveel!”

Lees ook: 

Auteur: Nadine Kieboom

Nadine Kieboom is de vaste journalist van RijschoolPro.nl

8 reacties op “Rijscholen zien appverbod voor instructeurs niet zitten”

Paul Offerman|20.12.18|10:37

Dat er nog steeds instructeurs zijn die deze maatregel niet begrijpen zegt veel over hun professionaliteit.

Henk de Vries|20.12.18|11:56

Uitleggen waarom je de telefoon niet opneemt geeft volledige acceptatie. Niet op basis van verkeersveiligheid maar het geven van alle aandacht aan de leerling is het sterkste argument voor leerling of aanstaande leerling. Op je website zetten en in je aanmeldingsbrief. Levert al meer dan 10 jaar geen enkel probleem op.

Tonnie Zuur|20.12.18|12:49

Een volgende afspraak plannen met mijn mobiel gaat sneller dan moeten bladeren in mijn papieren agenda, Bellen en whatsappen niet nodig

Tonnie Zuur|20.12.18|12:52

Een leerling inplannen met mijn mobiel via Dation, gaat sneller dan moeten bladeren in een papieren agenda, whatsappen zeker niet nodig.

Natasja Vermeer|20.12.18|13:00

Als ik zo om mij heen kijk, lijkt het de normaalste zaak van de wereld, dat de telefoon gebruikt word tijdens het lesgeven.Ik ben zelf van mening, dat het een goed idee is om het aan banden te leggen. Volgens mij worden we betaald om les te geven, en hoe doe je dat als je een nieuwe leerling aan de lijn hebt, en dan vragen beantwoord? als ik gebeld word stuur in een berichtje dat ik later terug bel, omdat ik aan het lesgeven ben. Dat heeft mij nog nooit klanten gekost,veiligheid boven alles.

Marcel Kasius|20.12.18|16:59

Als het kalf verdronken is dempt men de put. Eerst het probleem (telefoongebruik in het verkeer) creëren en dan een nieuwe wet. Die wet had er toch 10 jaar geleden al moeten zijn. Kinderen van 3 jaar whatsappen op de fiets, ga dat maar eens handhaven. Rijinstructeurs bezig met hun telefoon tijdens de autorijles geven een verkeert signaal af. Stel dat een examinator met zijn telefoon bezig is tijdens het examen en hij laat de kandidaat zakken, wat denk je dat de rijinstructeur dan zegt?

René Kwast|21.12.18|08:06

In een maatschappij waarin 24 uur per dag bereikbaar zijn gemeengoed is geworden, moeten wij rijscholen weer 25 jaar terug in de tijd. Echt, als je bellen en whatsappen op een verantwoorde manier gebruikt in de lesauto, is dit niet persé gevaarlijk. Een ervaren instructeur weet hoe hij dit veilig kan doen. ’s Avonds na het lessen ( 22.30 uur ) nog leerlingen bellen of appen? Ik wil ook een keer naar bed!

Anton van Hoogstraaten|23.12.18|11:29

Dus je wordt zelfs juridisch verantwoordelijk gesteld voor de handelingen van een beginner en dan houd je dat niet in de gaten? Dan ben je toch dom bezig!

Reageer ook

Nog maximaal tekens

Log in via een van de volgende social media partners om je reactie achter te laten.

Rijscholen zien appverbod voor instructeurs niet zitten | RijschoolPro
Smartphone. foto Pixabay/Pexels

Rijscholen zien appverbod voor instructeurs niet zitten

Dat rijinstructeurs straks niet meer mogen bellen en appen tijdens de rijles wordt niet enthousiast ontvangen door de rijschoolbranche. Uit een poll van RijschoolPro, waar 470 lezers op hebben gereageerd, bleek dat 64 procent een verbod op (handheld) telefoongebruik geen goed idee vindt. Die uitkomst leidt weer tot grote verbazing bij de voorstanders.

Rijinstructeurs mogen op dit moment hun telefoon gebruiken tijdens het lesgeven, op grond van een uitzonderingsbepaling in het RVV 1990. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat vindt dat rijinstructeurs die hun telefoon gebruiken tijdens het lesgeven, een verkeerd voorbeeld geven aan de beginnende bestuurder en wil daarom het handheld telefoongebruik door instructeurs verbieden en gaat hiervoor in overleg met de rijschoolbranche. Dit is een van de maatregelen uit het Landelijk Actieplan Verkeersveiligheid 2019-2021.

Een goede instructeur kan multitasken en weet bij welke leerling hij of zij meer moet opletten als bij de ander.

Op de vraag of het verbod een goed idee is, werd veel gereageerd door lezers van RijschoolPro. Met name de zzp’ers zien problemen in het verbod. Zij hebben geen kantoormedewerkers die vragen van leerlingen kunnen opvangen. “Gaat me een hoop nieuwe aanmeldingen kosten! Misschien de minister bij mij kantoor komen zitten”, reageert een rijschoolhouder. “Even serieus: ze slagen vanochtend voor de theorie scooter en willen direct een datum voor praktijk horen. Als ik vervolgens vertel dat ik ze vanavond even terug bel hebben ze ergens anders al een datum!”

“Als een telefoon niet mag, moet ik dan overstappen naar papieren instructiekaart?”, vraagt een ander. “Dat mag dan wel? Wat is dan het verschil qua afleiding? Een goede instructeur kan multitasken en weet bij welke leerling hij of zij meer moet opletten als bij de ander.”

Een leerling hoort alle aandacht van een instructeur te krijgen

Andere rijinstructeurs vinden een ‘appverbod’ niet meer dan logisch, blijkt uit de reacties. “Een rijinstructeur hoort niet met zijn telefoon bezig te zijn tijdens het rijden en een leerling rent echt niet gelijk naar een andere rijschool als jij zegt dat je in de avond terugbelt. Leerlingen begrijpen dat heel goed.”

Een instructeur schrijft dat hij negatief verrast is door de uitkomst van de poll. “Tuurlijk mag je hem gebruiken als je stilstaat (omdat je er geweldig lesmateriaal op kwijt kan). Maar tijdens het rijden kan dit echt niet. Wij moeten het goede voorbeeld geven!”

De brancheverenigingen FAM, VRB en Bovag staan achter het plan van het ministerie. “Een leerling hoort alle aandacht van een instructeur te krijgen”, zegt FAM-voorzitter Ruud Rutten. Branchevereniging VRB is partner van de MONO-campagne tegen het appen in het verkeer. Instructeurs moeten het goede voorbeeld geven aan hun leerlingen, stelt Irma Brauers: “Wij roepen onze leden op het bellen en appen achterwege te laten tijdens de rijles.”

Ook Bovag is partner van MONO. “Een instructeur hoort het goede voorbeeld te geven en daar past telefoongebruik dus niet bij”, zegt Bovag-woordvoerder Tom Huyskens. “Sowieso dient een instructeur zijn ogen en oren bij de leerling en op de weg te houden.” Ook Bovag roept leden op om het telefoongebruik te beperken tot noodgevallen. “Telefoontjes en berichten van klanten kunnen in de meeste gevallen ook op een later tijdstip worden afgehandeld. Zorg dan bijvoorbeeld ook voor een sympathieke tekst op je voicemail die begrip kweekt voor het feit dat je rijles aan het geven bent en dus niet de telefoon kan beantwoorden op dat moment.”

Wij moeten het goede voorbeeld geven

Ook Stichting Yannick is blij met het voorgenomen besluit van het ministerie. Op de Nationale Rijschooldag in september ging de stichting in gesprek met de branche over het telefoongebruik. De stichting is vernoemd naar de 21-jarige Yannick Frijns. Zij werd twee jaar geleden op haar fiets aangereden door een automobiliste die vermoedelijk was afgeleid door haar telefoon. Een dag later overleed Yannick aan haar verwondingen.

Stoppen met het telefoongebruik tijdens de rijles was een van de aanbevelingen van de stichting. “Hier geldt de oude stelregel; goed voorbeeld doet goed volgen”, vertelt Frank Frijns, vader van Yannick. “Tijdens de rijles is de rijinstructeur de autoriteit, niet alleen op gebied van verkeerskennis maar ook met betrekking tot rijgedrag. Het gebruik van de mobiele telefoon tijdens de verkeersdeelname is ‘not done’, en dat moet ook de boodschap zijn van de instructeur aan de leerling.”

Tijdens de workshop waren de deelnemers het hier unaniem over eens, vertelt Frijns. “Ook over het feit dat zij daarmee het enige juiste en verantwoorde verkeersgedrag uitdragen. Onze stichting is dan ook zeer verheugd dat de overheid met ondersteuning van de sector deze maatregel nu heeft afgekondigd. Elk verkeersslachtoffer is er een teveel!”

Lees ook: 

Auteur: Nadine Kieboom

Nadine Kieboom is de vaste journalist van RijschoolPro.nl

8 reacties op “Rijscholen zien appverbod voor instructeurs niet zitten”

Paul Offerman|20.12.18|10:37

Dat er nog steeds instructeurs zijn die deze maatregel niet begrijpen zegt veel over hun professionaliteit.

Henk de Vries|20.12.18|11:56

Uitleggen waarom je de telefoon niet opneemt geeft volledige acceptatie. Niet op basis van verkeersveiligheid maar het geven van alle aandacht aan de leerling is het sterkste argument voor leerling of aanstaande leerling. Op je website zetten en in je aanmeldingsbrief. Levert al meer dan 10 jaar geen enkel probleem op.

Tonnie Zuur|20.12.18|12:49

Een volgende afspraak plannen met mijn mobiel gaat sneller dan moeten bladeren in mijn papieren agenda, Bellen en whatsappen niet nodig

Tonnie Zuur|20.12.18|12:52

Een leerling inplannen met mijn mobiel via Dation, gaat sneller dan moeten bladeren in een papieren agenda, whatsappen zeker niet nodig.

Natasja Vermeer|20.12.18|13:00

Als ik zo om mij heen kijk, lijkt het de normaalste zaak van de wereld, dat de telefoon gebruikt word tijdens het lesgeven.Ik ben zelf van mening, dat het een goed idee is om het aan banden te leggen. Volgens mij worden we betaald om les te geven, en hoe doe je dat als je een nieuwe leerling aan de lijn hebt, en dan vragen beantwoord? als ik gebeld word stuur in een berichtje dat ik later terug bel, omdat ik aan het lesgeven ben. Dat heeft mij nog nooit klanten gekost,veiligheid boven alles.

Marcel Kasius|20.12.18|16:59

Als het kalf verdronken is dempt men de put. Eerst het probleem (telefoongebruik in het verkeer) creëren en dan een nieuwe wet. Die wet had er toch 10 jaar geleden al moeten zijn. Kinderen van 3 jaar whatsappen op de fiets, ga dat maar eens handhaven. Rijinstructeurs bezig met hun telefoon tijdens de autorijles geven een verkeert signaal af. Stel dat een examinator met zijn telefoon bezig is tijdens het examen en hij laat de kandidaat zakken, wat denk je dat de rijinstructeur dan zegt?

René Kwast|21.12.18|08:06

In een maatschappij waarin 24 uur per dag bereikbaar zijn gemeengoed is geworden, moeten wij rijscholen weer 25 jaar terug in de tijd. Echt, als je bellen en whatsappen op een verantwoorde manier gebruikt in de lesauto, is dit niet persé gevaarlijk. Een ervaren instructeur weet hoe hij dit veilig kan doen. ’s Avonds na het lessen ( 22.30 uur ) nog leerlingen bellen of appen? Ik wil ook een keer naar bed!

Anton van Hoogstraaten|23.12.18|11:29

Dus je wordt zelfs juridisch verantwoordelijk gesteld voor de handelingen van een beginner en dan houd je dat niet in de gaten? Dan ben je toch dom bezig!

Reageer ook

Nog maximaal tekens

Log in via een van de volgende social media partners om je reactie achter te laten.