New Drivers: 'We moeten aan de slag gaan voor de examenkandidaten'
opinie

New Drivers: ‘We moeten aan de slag gaan voor de examenkandidaten’

Rijschoolhouder Ronald Kivits biedt mogelijke oplossingen voor de wachttijden bij het CBR Foto: Autorijschool New Drivers

De lange wachttijden bij het CBR zijn voor menig rijschoolhouder en leerling een heikel punt. Ronald Kivits van Autorijschool New Drivers uit Waddinxveen denkt mee over deze uitdagende kwestie en biedt vier mogelijke oplossingen. En dat met het oog op de toekomst en in het belang van de examenkandidaten.

De Zuid-Hollandse rijschoolhouder hoopt door middel van deze oplossingen niet alleen de situatie op dit moment te verbeteren, maar tracht er ook voor te zorgen toekomstige problemen met reserveringstermijnen te voorkomen.

Kivits adviseert allereerst om de Tussentijdse Toets te saneren en het praktijkexamen aan te passen. “Is de kandidaat gezakt voor het praktijkexamen, maar zijn de bijzondere verrichtingen goed uitgevoerd? Dan krijgt de kandidaat daarvoor vrijstelling bij het herexamen.” Wat betreft de praktijkexamens zegt de rijschoolhouder: “Eerste keer praktijkexamen, tweede keer herexamen en vanaf de derde keer al nader onderzoek. Wachten tot de vierde keer zakken, vind ik te lang, want er is duidelijk iets aan de hand.
“Daarnaast wil hij dat een kandidaat voortaan verplicht in het bezit van een geldige gezondheidsverklaring en een theoriecertificaat moet zijn, alvorens zij een praktijkexamen kunnen boeken.

Als derde punt adviseert Kivits om de regelingen rondom het faalangstexamen aan te passen. “Bij navraag aan onze leerlingen blijkt dat een langer voorgesprek, zoals nu wordt gedaan, vaak juist tegenstrijdig werkt en dat het de angst niet echt wegneemt. Ook wordt de time-out niet of nauwelijks ingezet.” Een mogelijke oplossing volgens de rijschoolhouder zou zijn om de examinator meer vrijheid te geven om te beoordelen of faalangst de reden is voor een ‘misstap’ tijdens een examen of dat het daadwerkelijk door een gebrek aan kennis en kunde komt.

De rijschoolhouder sluit zijn advies af met zijn vierde punt: de wachttijd voor tweede herexamen moet worden versoepeld van zeven naar vier weken. “Te lang wachten leidt er namelijk alleen maar toe dat leerlingen stoppen met lessen en pas kort voor het herexamen de draad weer oppakken. Om nog maar te zwijgen over wat deze maatregel teweegbrengt bij kandidaten met bijvoorbeeld faalangst of autisme.”

Blik op de toekomst

“Zo zijn er vast meer slimme toekomstbestendige oplossingen te bedenken”, vervolgt Kivits. “Ik hoop vooral dat collega’s ook hun ideeën over deze kwestie zullen delen en dat goede ideeën door branchevergenigingen worden opgepakt en worden doorgespeeld naar het CBR en het ministerie. We moeten aan de slag gaan, in het belang van de examenkandidaten.”

Lees ook:

Wil je ook elke week de gratis nieuwsbrief van RijschoolPro ontvangen? Vul hier jouw e-mailadres in.

U las zojuist één van de gratis premium artikelen.

Wilt u onbeperkt lezen? Sluit nu een actie abonnement af en krijg onbeperkt toegang tot vakinformatie over de rijschoolbranche.

Voor slechts € 6,50 per maand heeft u toegang tot alle artikelen.

start abonnement

 
 

Auteur: Else van Andel

2 reacties op “New Drivers: ‘We moeten aan de slag gaan voor de examenkandidaten’”

Mart Kuiper|27.06.23|12:35

Prima ideeën en een aantal zaken is al eerder geopperd aan het CBR om te veranderen. Echter hoe simpeler en beter de ideeën vanuit de branche zijn hoe groter de kans dat het CBR er totaal niets mee doet. Immers zij zijn de alwetende partij in deze dus hebben altijd wel weer een excuus om hun eigen plan te trekken. Er zal helaas niets gaan veranderen maar mijn steun heeft deze rijschoolhouder.

Tom Brunen|28.06.23|10:14

Goede ideeën, jammer dat het CBR niet bezig is met goede ideeën. CBR stuurt ook op verkocht examens, niet afgenomen examens. Anders hadden we nog steeds examens kunnen etaleren.

Reageer ook

Nog maximaal tekens

Log in via een van de volgende social media partners om je reactie achter te laten.

New Drivers: ‘We moeten aan de slag gaan voor de examenkandidaten’ | RijschoolPro
New Drivers: 'We moeten aan de slag gaan voor de examenkandidaten'
opinie

New Drivers: ‘We moeten aan de slag gaan voor de examenkandidaten’

Rijschoolhouder Ronald Kivits biedt mogelijke oplossingen voor de wachttijden bij het CBR Foto: Autorijschool New Drivers

De lange wachttijden bij het CBR zijn voor menig rijschoolhouder en leerling een heikel punt. Ronald Kivits van Autorijschool New Drivers uit Waddinxveen denkt mee over deze uitdagende kwestie en biedt vier mogelijke oplossingen. En dat met het oog op de toekomst en in het belang van de examenkandidaten.

Wilt u dit artikel lezen?

Word nu RijschoolPro Premium Abonnee en krijg onbeperkt toegang tot vakinformatie over de rijschoolbranche. Voor slechts € 6,50 per maand heeft u toegang tot alle artikelen.

start abonnement

 
 

Auteur: Else van Andel

2 reacties op “New Drivers: ‘We moeten aan de slag gaan voor de examenkandidaten’”

Mart Kuiper|27.06.23|12:35

Prima ideeën en een aantal zaken is al eerder geopperd aan het CBR om te veranderen. Echter hoe simpeler en beter de ideeën vanuit de branche zijn hoe groter de kans dat het CBR er totaal niets mee doet. Immers zij zijn de alwetende partij in deze dus hebben altijd wel weer een excuus om hun eigen plan te trekken. Er zal helaas niets gaan veranderen maar mijn steun heeft deze rijschoolhouder.

Tom Brunen|28.06.23|10:14

Goede ideeën, jammer dat het CBR niet bezig is met goede ideeën. CBR stuurt ook op verkocht examens, niet afgenomen examens. Anders hadden we nog steeds examens kunnen etaleren.

Reageer ook

Nog maximaal tekens

Log in via een van de volgende social media partners om je reactie achter te laten.